EDC - Every day carry

EDC - Every day carry

Co to jest EDC i dlaczego warto nosić to ze sobą?

Termin EDC

EDC, czyli every day carry znaczy dosłownie "nosić każdego dnia". Pod pojęciem EDC rozumiemy mały zestaw narzędzi i przedmiotów, które nosimy zawsze przy sobie. Sprzęt ten ma nam pomagać w rozwiązywaniu codziennych sytuacji prozaicznych a czasem nawet katastrofalnych. I nie chodzi tutaj o młotki, piły i siekiery, tylko o drobiazgi, które możemy nosić ze sobą ZAWSZE. Będą to więc raczej scyzoryki, małe noże składane, linki, zapalniczki, itd. Zestaw EDC powinien być na tyle mały i poręczny, aby w żaden sposób nie obciążać właściciela. Powinien w miarę możliwości mieścić się w kieszeniach spodni czy marynarki. Nie powinien być także widoczny dla osób postronnych (zwłaszcza, jeżeli w jego skład wchodzą ostre przedmioty). Tak naprawdę każdy z nas nieświadomie posiada swój pakiet EDC składający się chociażby z kluczy od domu, portfela i telefonu. Jednak im bardziej świadomie budować będziemy swój osobisty zestaw przedmiotów, tym lepiej będziemy przygotowani na różne ewentualności.

Oczywiście inny EDC będzie nam przydatny w mieście, inny w lesie. Poza tym inne narzędzia będą nam przydatne na spływie kajakowym, a inne na wyprawie w góry. Pora roku także będzie miała swoje znaczenie. Mimo wszystko da się także określić pewien minimalny zestaw przedmiotów, który będzie przewijał się w zestawie na każdą możliwą okazję.

edc

Poza tym EDC to także pewien styl życia polegający na byciu zaradnym i gotowym na każdą ewentualność. Człowiek, żyjący według tej filozofii chce być gotowy do rozwiązywania wszelkich możliwych problemów. Chodzić tu może zarówno o sytuacje zachodzące w życiu codziennym jak i w sytuacjach ekstremalnych, takich jak wypadki komunikacyjne czy klęski żywiołowe. Poza tym, miłośnicy świadomego EDC chcą być także pomocni dla ludzi w swoim otoczeniu. Chcą być ludźmi, na których polegać można w każdej sytuacji.

Oczywiście jak w każdym tego typu ruchu tak i w EDC spotkać możemy osoby skrajnie traktujące temat. W wyposażeniu takich osób oprócz scyzoryka i zapalniczki równie dobrze spotkać możemy pistolet, krzesiwo, drugi i trzeci scyzoryk oraz flary. I to nawet jeśli pracują jako księgowi w spokojnym miasteczku 25 metrów od swojego mieszkania. Nie da się oczywiście zaprzeczyć, że na takiej osobie można polegać w każdej sytuacji, ale mimo wszystko...

W niniejszym artykule postaramy się opisać najczęściej spotykane w zestawach EDC przedmioty.

EDC a survival

Wypada tu jeszcze podkreślić różnicę pomiędzy koncepcją EDC a survivalem. Survivalowcy często sporządzają tak zwane puszki survivalowe, zwane także pakietami przetrwania. Nie jest to jednak to samo co EDC. W pakietach przetrwania znajduje się sprzęt niezbędny do przeżycia w sytuacjach ekstremalnych, takich jak katastrofa lotnicza, trzęsienie ziemi, zombi apokalipsa albo powódź. Będą to między innymi latarki, baterie, środki łączności, noże, broń, żywność liofilizowana, kompletna apteczka, flary.

Pakiety przetrwania są więc znacznie większe niż najbardziej nawet rozbudowane zestawy EDC. Są też przygotowane do zupełnie innego celu. Podkreślmy raz jeszcze, że pakiety EDC mają być z nami codziennie i pomagać nam w rozwiązywaniu codziennych problemów i ewentualnie przydać się w sytuacjach nietypowych. EDC to nie survival. Dla przykładu można powiedzieć, że Angus MacGyver nie był survivalowcem ale zawsze miał dobry zestaw EDC (nawiasem mówiąc składający się ze spinacza, scyzoryka Victorinox oraz taśmy klejącej).

Victorinox Spartan, idealny jako element EDC
Victorinox Spartan, idealny jako element EDC

Elementy EDC

Poniżej zamieszczamy najpopularniejsze elementy, z których budowane są zestawy EDC. Oczywiście nikt nie nosi ze sobą wszystkiego na raz (mamy przynajmniej taką nadzieję) tylko dobieramy potrzebne nam narzędzia w zależności od potrzeb.

Podstawowym kryterium wyboru tego, co chcemy umieścić w swoim EDC, jest przydatność. Nie ma sensu nosić ze sobą czegoś, czego nie potrzebujemy i czego nigdy nie używamy (wyjątkiem będą tu oczywiście przedmioty związane z udzielaniem pierwszej pomocy). Dobrym pomysłem jest regularne analizowanie przydatności naszego zestawu. Należy od czasu do czasu zadać sobie pytanie w stylu: "Czy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy chociaż raz użyłem tych tabletek do uzdatniania wody?". I jeżeli odpowiedź nie będzie twierdząca, warto zastanowić się nad zredukowaniem zestawu o dany element. Przydatność. Pod tym właśnie kątem oceniać będziemy wymieniane tutaj elementy.

  • Telefon - Większość z nas prawie nigdy się z nim nie rozstaje. Jest świetnym elementem EDC (o ile jest naładowany) dzięki temu, że łączy w sobie mnóstwo przydatnych funkcji. Zwłaszcza smartfony, na które możemy wgrywać dowolne aplikacje, mogą przeistoczyć się w wielofunkcyjne narzędzia. Jedynymi okolicznościami, w których nie powinniśmy zabierać ze sobą telefonu są długie wyprawy z dala od prądu, chociaż i w takich warunkach można włączać telefon tylko kiedy jest potrzebny, aby działał jak najdłużej. Dla porządku wymienimy choć kilka funkcji jakie pełnić może taki telefon (poza zapewnieniem nam komunikacji telefonicznej/sms): zegarek/stoper, latarka, aparat fotograficzny, czytnik e-booków, odtwarzacz muzyczny, stroik do gitary, konsola do gier, odbiornik GPS, dostęp do internetu i wiele innych. Warto jednak pamiętać, że telefony są delikatnymi urządzeniami i należy je odpowiednio zabezpieczać.
Saszetka "Nerka", świetna do EDC
  • Portfel, dokumenty - To także element EDC, choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak dobrze się nad tym zastanowić to portfel z dobrym wyposażeniem (chodzi tu o papierki z podobiznami nobliwych panów) jest w stanie zastąpić każde narzędzie (oczywiście, jeżeli w pobliżu są sklepy).
  • Zegarek - Prawdą jest, że taką funkcję posiada każdy telefon komórkowy, jednak zegarki mają swoje własne funkcje i zalety. Działają dłużej, są mniejsze i bardziej poręczne. Nowoczesne zegarki mogą być wyposażone w GPS, pulsometr, kompas, barometr, wysokościomierz, itd. Większość współczesnych modeli jest wodoodporna, co czyni je przydatnymi niezależnie od warunków. Wiele zegarków posiada budziki, dzięki czemu zmniejszymy zużycie energii w telefonie. No i co równie ważne: nieźle wyglądają;)
gerber
Zestaw survivalowy 

  • Nóż - Mały nóż składany jest bardzo przydatnym narzędziem w zestawie EDC. Nie traktujemy go tutaj jako środka do samoobrony, tylko jako przedmiot użytkowy. Zastosowań noża jest mnóstwo. Od krojenia owoców, poprzez otwieranie kopert i paczek aż po rozmaite sposoby używania go w terenie. W nożu, który ma być elementem zestawu EDC ważny jest przede wszystkim rozmiar. Powinien on być na tyle niewielki aby mieścił się w kieszeni nie powodując żadnego dyskomfortu.
  • Scyzoryk - To chyba najbardziej przydatny gadżet jaki możemy nosić w swoim EDC. Tutaj w skrócie powiemy tylko, że aby scyzoryk nadawał się do codziennego noszenia nie może być zbyt duży, ale musi łączyć w sobie odpowiadające nam funkcje. Jeśli chodzi o rozmiar to istnieją scyzoryki na tyle małe, że można je nosić na kółku z kluczami (np. model Minichamp). Jeżeli większość czasu spędzamy w mieście to nie przyda się nam piła, ani przyrząd do rozwiązywania węzłów. Jeżeli większość czasu spędzamy w lesie to nie potrzebujemy obieraka do ryb. I tak dalej...
  • Multitool - Multitoole, czyli narzędzia wielofunkcyjne, są coraz bardziej popularnie. Używają ich już nie tylko alpiniści, żeglarze i majsterkowicze, ale coraz częściej traktuje się je jak bardziej zaawansowane scyzoryki. Tym co odróżnia multitoole od scyzoryków, są solidne szczypce będące głównym narzędziem każdego z dostępnych na rynku modeli. Poza tym narzędzia wielofunkcyjne posiadają rozmaite funkcje w zależności od modelu z tym, że większy nacisk położony jest na przyrządy przydatne podczas majsterkowania. Chodzi tu głównie o śrubokręty, klucze i tak dalej.
  • Latarka - Latarki bywają przydatne w najrozmaitszych sytuacjach. W latarce, którą chcemy używać jako element EDC najważniejszy będzie oczywiście jej rozmiar. Chodzi o to, by była ona na tyle mała, by można było nosić ją w kieszeni (pamiętajmy, że w jednej mamy już scyzoryk) albo w formie breloczka na kółku od kluczy. Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią być gotowi na każdą ewentualność są latarki z zasilaniem na dynamo. Taki sprzęt sprawdzi się zawsze i wszędzie.
latarka mactronic
Latarka

  • Pamięć USB - Często to czego najbardziej potrzebujemy to nie narzędzia, ale informacje. Mała przenośna pamięć USB pomieści najważniejsze dokumenty związane z pracą czy planem podróży. Dobrym pomysłem w czasie dłuższych wypraw, zwłaszcza zagranicznych, jest także trzymanie w pamięci USB skanów najważniejszych dokumentów takich jak paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, ubezpieczenie, bilety lotnicze, itd. Większość przenośnych pamięci USB jest na tyle mała, że bez problemu można nosić je w kieszeni, na smyczy, lub razem z kluczami. Na rynku dostępne są także pamięci w formie bransoletki. Pewną ciekawostką są też scyzoryki wyposażone w pamięć USB jak na przykład Victorinox@work z pamięcią 32 GB.
  • Źródło ognia - Nie tylko palacze noszą ze sobą źródło ognia. Chodzi tutaj przede wszystkim o osoby spędzające dużo czasu poza miastem oraz o wszystkich tych, którzy akurat są z jakiegoś powodu w drodze. Umiejętność rozpalania ognia zawsze się przydaje. Jeśli chodzi o to jakie konkretnie narzędzie jest do tego najlepsze, to wszystko zależy od okoliczności w jakich akurat jesteśmy. Małe zapalniczki będą najlepsze w mieście, krzesiwa sprawdzą się w lesie i na spływie kajakowym, a także podczas naprawdę długich wypraw w terenie.
  • Zestaw pierwszej pomocy - To bardzo ciekawa kategoria sprzętu EDC. Najprostszym elementem wyposażenia ratunkowego, które każdy tak naprawdę powinien nosić ze sobą są rękawiczki lateksowe. Nigdy nie wiadomo kiedy będziemy musieli udzielić komuś pierwszej pomocy, a rękawiczki chronią w takiej sytuacji przede wszystkim ratownika. Warto więc mieć je zawsze ze sobą. Praktycznie nie zajmują miejsca w kieszeni, czy portfelu. Poza rękawiczkami w naszym codziennym zestawie może się też znaleźć mała apteczka lub choćby małe zawiniątko z plastrem, gazą czy bandażem. Świetnym pomysłem jest także folia NRC. Zajmuje mało miejsca, a ma liczne zastosowania. Sprzęt do pierwszej pomocy warto zabierać zwłaszcza na dłuższe wypady za miasto.

edc

  • Akcesoria do samoobrony - Do tej kategorii zaliczymy wszelkiego rodzaju niewielkie akcesoria, które możemy nosić zawsze ze sobą. Będzie to na przykład mały pojemnik z gazem lub kubotan. Bardziej zaawansowanym, ale i większym sprzętem będą pistolety, pistolety hukowe oraz wiatrówki hukowe. Jednak nieczęsto (na szczęście) spotyka się osoby noszące tego typu akcesoria w swoim EDC.
  • Długopis i notatnik - Zestaw do notowania to bardzo wdzięczny element EDC. Często mamy ochotę zanotować jakąś myśl, adres czy inną informację. Często jesteśmy do tego zobowiązani w pracy. Mały zgrabny notesik i długopis nie zajmują dużo miejsca. Można ewentualnie nosić taki zestawik w małej zgrabnej saszetce, aby zbytnio się nie pogiął. Poza tym długopis może mieć także inne zastosowania. Może być też jednocześnie latarką albo kubotanem. Poza tym długopis występuje też jako jedno z akcesoriów montowanych w scyzorykach.

Rzeczy, których nie opisaliśmy szczegółowo

W skład zestawu EDC może wchodzić praktycznie wszystko, co tylko zostanie uznane za przydatne przez jego właściciela. Możnaby wymieniać te elementy godzinami i tygodniami. Powyżej opisaliśmy te, które naszym zdaniem są najczęściej spotykane i których opis może być dla Was przydatny. Z rzeczy, o których nie wspomnieliśmy do tej pory, warto wymienić linkę (lub tzw. paracord), kompas, ładowarkę do telefonu, okulary przeciwsłoneczne, płyn do dezynfekcji rąk (zwłaszcza w krajach tropikalnych), gwizdek, odblaski, trytki, grzebień, tabletki przeciwbólowe i całe mnóstwo innych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium